Projektowanie wnętrz od zera: planowanie przestrzeni

28.12.2020Grudzień

Projektując wnętrze warto dobrze zastanowić się nad funkcją każdego z pomieszczeń i określić jasno swoje wymagania. Jeżeli przestrzeń domu nam na to pozwala swoją odpowiednio dużą przestrzenią, można pokusić się o podzielenie domu na dwie strefy: prywatną i publiczną. Zadbanie o prywatną strefę dla każdego z domowników jest kluczowe, by każdy czuł się swobodnie tworząc jednocześnie wspólną przestrzeń, która pełni reprezentacyjną funkcję podczas przyjmowania gości.

Strefa wejściowa

Gości najczęściej wita się w przedsionku lub przedpokoju, dlatego w tych miejscach powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie i wystarczającą ilość miejsca, która nie powinna być przytłaczająca. Strefa wejściowa do mieszkania powinna być czysta i schludna, z ograniczoną liczbą mebli do minimum – w ten sposób nie dopuścimy do powstania wrażenia bałaganu i przeładowania. Duża szafa i/lub wieszak na ubrania w zupełności wystarczą. Dodatkowo by powiększyć przestrzeń wejściową zalecamy powiększyć przestrzeń optycznie za pomocą dużego lustra, lub gdy mamy taką możliwość zastosujmy dwa lustra znajdujące się naprzeciwko siebie.

Dobór kolorów

Odpowiedni dobór i łączenie kolorów ma ogromne znaczenie dla samopoczucia użytkowników. W wyborze barw należy kierować się funkcją pomieszczenia, własnym poczuciem estetyki, jak też wrażeniem, które dany kolor wywołuje. Musimy pamiętać, że nie każdy odcień będzie odpowiedni dla danego miejsca – mało kto odważnie pomaluje wszystkie ściany w salonie na czarno. Trzeba pamiętać, że biel to najbezpieczniejszy kolor: utrzymywana w czystości pasuje do wszystkiego, a dodatkowo każda inna barwa będzie z nią łatwo współgrać. Mieszkania pomalowane na biało będą sprawiać wrażenie przytulnych i czystych (to coś, o czym powinni pamiętać zwłaszcza właściciele aranżujący mieszkania pod wynajem, bądź pod sprzedaż). Trzeba jednak uważać, bo nadmiar tego koloru może spowodować, że nasz dom, zamiast zorganizowanego i schludnego, stanie się nudny i sterylny. Wręcz nadmierna ilość bieli może wpłynąć na odbiór wnętrza jako chłodne, może wywoływać skojarzenia z chłodem wnętrz gabinetów lekarskich. Sięgajmy więc po różne odcienie bieli i przełamujmy jej dominację innymi kolorami.

Baw się barwami

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kolorami ścian, pomyślmy, czego oczekujemy od danego pomieszczenia. Jaką funkcję mu przypisujemy? Jaki ma mieć charakter? Jak często będziemy w nim przebywać?

Ciepłe kolory mogą nadać się do wnętrza, jeśli zależy nam na zwiększeniu przytulności kosztem przestronności. Z kolei jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie sprawiało wrażenie większego, pomalujmy ściany na jasne i zimne odcienie. Przy dobieraniu kolorów za każdym razem musimy jednak pamiętać, by nie przedobrzyć. Choć początkowy efekt może robić spore wrażenie, niektóre kolory (takie jak fiolet, pomarańcz czy czerwień) na dłuższą metę mogą się okazać zbyt przytłaczające.

Akcentowanie poszczególnych miejsc to prosty, ale niezwykle efektowny i efektywny trik, który pomoże nadać naszej aranżacji wnętrz głębi i indywidualnego charakteru. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy dotyczy wspomnianego już wcześniej akcentu kolorystycznego na ścianach. Zamiast malować wszystkie ściany na biało, podkreślmy jedną z nich przy pomocy innej barwy. Taki zabieg uwypukli pomieszczenie i pomoże w walce z monotonią. Odrębna ściana będzie przyciągać wzrok, dlatego najlepiej sprawdzi się jako kolorystyczne zaproszenie do skorzystania z najważniejszej funkcji pomieszczenia. W jadalni ustawmy obok niej stół, a w salonie – kanapę lub telewizor.

Uwagę możemy przykuć nie tylko kolorem, ale także wyposażeniem i dodatkami. Wyrazisty mebel czy kolorystyczny akcent w postaci poduszek, dywanu lub obrazu czy plakatu na pewno poprawi samopoczucie użytkowników przestrzeni. Odpowiednio dobrane meble i dodatki aranżacyjne sprawią, że surowa do tej pory przestrzeń zyska nową jakość.

Kontrast we wnętrzu

Kontrast nie musi wynikać tylko z zastosowania kontrastujących ze sobą kolorów. Można zbudować ciekawy kontrast również dzięki dodatkom!  Masz coś kwadratowego i coś okrągłego? Powieś lub postaw je obok siebie, a przestrzeń od razu nabierze życia. Kochasz roślinne motywy? Dopełnij je minimalistycznymi, geometrycznymi wzorami. Tu znów musimy pamiętać o ostrożności i umiarze, by nie przesadzić.

Proporcje

Przy aranżacji wnętrz nie możemy zapomnieć o proporcjach. Umieszczenie wielkiej szafy w małym pokoju spowoduje, że będzie ona dominować nad resztą wizualnie, co znacznie obniży komfort mieszkania. Na małych powierzchniach najlepiej stosować dodatki o proporcjonalnej wielkości. Pozostawienie niezapełnionej przestrzeni pozwoli oczom odpocząć i sprawi, że pomieszczenie wyda się nieco większe. Duże, masywne i wysokie meble ustawmy w największych i najwyższych pokojach, dopasowując do nich resztę mebli w odpowiednim rozmiarze.

Choć w aranżacji wnętrz bardzo ważne są nasze indywidualne upodobania, nie możemy zapominać o tym, by nasze przestrzeń była utrzymana w spójnej, jednolitej estetyce. Zdecydujmy się na jeden styl, a unikniemy chaosu.

 

Wpuść światło słoneczne

W walce o przestrzeń pomoże nam również światło. Wpuśćmy go do środka więcej i, jeśli to możliwe. Wielkoformatowe okna sprawią, że pomieszczenie wyda się większe niż w rzeczywistości. Jeżeli jednak nie mamy miejsca na duże okna, spróbujmy jak najlepiej wykorzystać te mniejsze. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon i rolet – znacznie lepiej sprawdzą się lekkie, jasne zasłony, które będą delikatnie przepuszczać promienie słoneczne.

Funkcjonalność

Nawet najładniejsze mieszkanie nie będzie przyjaznym miejscem, jeśli zapomnimy o funkcjonalności. Co nam po tym, że kupiliśmy najmodniejsze w tym sezonie meble, skoro zagradzają one drogę do kuchni?

Nasz dom musi być przede wszystkim wygodny, dlatego musimy pamiętać m.in. o pozostawieniu odpowiedniej ilości wolnego miejsca i ergonomicznym ustawieniu mebli. To niezwykle istotne przede wszystkim przy aranżacji kuchni lub łazienki – ale nie tylko. Oddzielenie strefy aktywnej od strefy wypoczynku (szczególnie jeśli stawiamy na aranżację na otwartym planie) sprawi, że domownicy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Jeżeli mamy taką możliwość, warto umieścić sypialnie i pokoje na wyższych kondygnacjach, a salon, kuchnię, jadalnie i resztę pomieszczeń na dolnych.

Nie powielaj – inspiruj się

Na sam koniec zostawiliśmy jedną z najważniejszych zasad aranżacji wnętrz: nigdy nie urządzaj tak samo, jak na zdjęciach w magazynach czy internecie. Każda przestrzeń, tak jak jej użytkownicy, ma swój indywidualny charakter, dlatego bezpośrednie kopiowanie układu barw i wyposażenia wcale nie zagwarantuje sukcesu. Do projektowania przestrzeni należy podchodzić indywidualnie, mając na uwadze wszystkie aspekty, które poruszyliśmy w tym artykule.

Napisz do nas